Otwarcie wystawy Oleny Kovalenko

Zbliża się trzecia edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza. Stał się on już cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), przedstawicieli partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz regionów partnerskich z Ukrainy. Każdą edycję kongresu patronatem honorowym obejmuje Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas tegorocznego wydarzenia położony zostanie szczególny akcent na rolę młodzieży. Do współpracy zaproszone zostały uniwersytety z różnych zakątków Europy, które podpiszą porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Jak co roku Kongresowi towarzyszy także Forum Gospodarcze, które kompleksowo wspiera ofertę małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubelskiego oraz umożliwia im współpracę międzynarodową.


W trakcie wydarzenia, zapraszamy na wyjątkową wystawę powstałych na uchodźctwie prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 15 maja 2023 roku o godzinie 14:00 we foyer Sali S6 – 3 piętro. 
Ekspozycję będzie można zwiedzać w LCK od 15 do 17 maja 2023 roku.

Czym jest Petrykiwka?

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy.

 

Serdecznie zapraszamy!

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl