LubDokument 

W środę 18 maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się spotkanie z cyklu LubDokument – Warto być Polakiem. Wydarzenie poświęcone zagładzie Żydów i ratowaniu ich przez polskie rodziny.
Z tej okazji wręczony został pamiątkowy medal za zasługi dla woj. lubelskiego dla p. Marianny Krasnodębskiej, której rodzina zaangażowana była w pomoc Żydom w okresie okupacji. Cała rodzina Jaroszów przez okres okupacji pomagała Żydom w getcie w Piaskach. Bardzo często dom i zabudowania gospodarcze rodziny Jaroszów służyły Żydom do ukrycia się podczas łapanek, po których następowały represje oraz wywóz do miejsc zagłady. 

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć dwa filmy:

 „Polacy na ratunek Żydom. Rodzina Jaroszów.” – reż. Bogna Bender- Motyka
Cykl ten poświęcony ludziom, którzy z narażeniem życia pomagali przetrwać ludności żydowskiej podczas II wojny Światowej.
Historię rodziny Jaroszów, która podczas okupacji pomagała Żydom w getcie w Piaskach opowiada rodzeństwo śp. Maksymilian Jarosz oraz ostatnia żyjąca z rodziny - Marianna Krasnodębska z d. Jarosz, autorka „Wspomnień o zaginionym świecie żydowskim w Piaskach”.

„Lubelskie Ślady akcji Reinhardt.” – reż. Marek Duda
„Film zrealizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku przybliżający miejsca na terenie Lublina i okolicy, związane z operacją, która pochłonęła blisko dwa miliony Żydów zgładzonych w latach 1942–1943. W Lublinie zlokalizowane były ośrodki terroru i pracy przymusowej, magazyny i bocznice przeładunkowe. A przede wszystkim urzędy, z których niemieccy i austriaccy naziści planowali i koordynowali wymierzone w Żydów zbrodnie. 

Wydarzenie zostało realizowane przez Stowarzyszenie Trzy Kropki w ramach programu „Warto być Polakiem”. Współorganizatorem spotkania było Lubelskie Centrum Konferencyjne, Lubelski Węgiel Bogdanka, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, IPN oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.
 

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl