Wahadło Foucaulta

Wahadło Foucaulta jest wspólnym projektem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i Zespołu szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Autorem wahadła i jego wykonawcą jest pan Ireneusz Maksim, nauczyciel fizyki z ogromną pasją. 

Wahadło Foucaulta służy do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Nazwa wahadła pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka J. B. L. Foucaulta, który pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. 100 lat później wahadło Foucaulta miało swoją premierę w Polsce. W czerwcu 1949 r. w Krakowie odbył się pierwszy pokaz wahadła w kościele św. Piotra i Pawła.

Lubelski projekt to jedyny taki wynalazek na skalę światową ponieważ w odróżnieniu do innych wahadeł w Polsce ma zmienną masę regulowaną poprzez dokładanie lub zdejmowanie odważników. Wahadło powstało z recyclingu, do jego budowy użyto tarcz hamulcowych, sztangi z siłowni i elementów znalezionych na złomie w ramach działań proekologicznych.

Konstrukcja wahadła zamontowana w Lubelskim Centrum Konferencyjnym składa się z linki stalowej o długości 25 metrów i metalowego obciążnika o zmiennej masie od 20 do 28 kilogramów. Czas potrzebny na pełny obrót płaszczyzny wahań wahadła w LCK wynosi około 30 godzin, 46 min. i 30 sekund. 

Inauguracyjny pokaz pracy wahadła miał miejsce 15 września 2019 r. w ramach Pikniku Naukowego w trakcie Lubelskiego Festiwalu Nauki.Obecnie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym można zobaczyć pokazy wahadła Foucaulta od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym terminu prezentacji pod nr 81 718 09 60.

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl