Piknik naukowy w LCK

Piknik Naukowy to wydarzenie inaugurujące Lubelski Festiwal Nauki. LFN jest największą imprezą naukową w Lublinie, mającą na celu popularyzację nauki w społeczeństwie, prezentację projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych oraz integrację lubelskiego środowiska naukowego. 
Lubelskie Centrum Konferencyjne jako współorganizator Lubelskiego Festiwalu Nauki udostępnia swoje wnętrza w celu zaprezentowania  najmłodszym mieszkańcom miasta naukowych ciekawostek i innowacyjnych projektów naukowych. 

W tegorocznej edycji festiwalu uczestnicy uczestniczyć w dwóch ciekawych pokazach:
1)    Pokazy wahadła Foucaulta ilustrujące ruch obrotowy ziemi 
2)    Pokazy obserwacji słońca dzięki teleskopowi solarnemu z filtrem H-alfa.

Pokazy Wahadła Foucaulta PATIO LCK 11 września 2022
Wahadło Foucaulta służy do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Wahadło jest wspólnym projektem Zespołu szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Autorem wahadła i jego wykonawcą jest pan Ireneusz Maksim, nauczyciel fizyki z ogromną pasją.
Lubelski projekt to jedyny taki wynalazek na skalę światową ponieważ w odróżnieniu do innych wahadeł w Polsce ma zmienną masę regulowaną poprzez dokładanie lub zdejmowanie odważników. Wahadło powstało z recyclingu, do jego budowy użyto tarcz hamulcowych, sztangi z siłowni i elementów znalezionych na złomie w ramach działań proekologicznych.


Pokazy obserwacji słońcaTARAS LCK11 września 2022
Teleskop solarny z filtrem H-alfa służy do obserwacji słońca. Dzięki niemu mamy możliwość obserwacji korony słonecznej, potuberacji i plam na słońcu, które świadczą o aktywności słońca i cyklu słonecznym zmieniającym się co 11 lat.
Pokazy obserwacji słońca są wspólnym projektem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie, w którym znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Pokazy poprowadzi pan Michał Gierczak, nauczyciel fizyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, oraz pan Oskar Maksim, student 1 roku Informatyki  UMCS.
Na tarasie LCK odbędą się dodatkowo pokazy -  Świat w temperaturze ciekłego azotu
- 196°C poniżej zera.

Pokazy wahadła Foucaulta i obserwacji słońca
11 września (niedziela) godz. 10:00-15:00
Lubelskie Centrum Konferencyjne
Wstęp wolny!

bip
Zobacz Lubelskie Centrum Konferencyjne LCK w serwisie mojekonferencje.pl